Güneş Enerjisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Güneş Enerjisi Bakımı Nasıl Yapılır?

9 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Güneş panellerine sahip olmak büyük bir yatırımdır ve uzun vadeli faydalarınızı sağlamak için güneş paneli bakımı gereklidir. İşte güneş paneli bakımı ve güneş paneli temizliği için birkaç ipucu.

Güneş Panellerinin Bakımı İçin İpuçları

Güneş panellerini güneş ışığını emmekten alıkoyduklarında enerji üretimi verimsiz hale geldiği için gölgeden uzak tutun. Güneş panellerine bir göz atın ve inverterlerin yeşil ışıklar yanıp söndüğünden emin olun. Yanıp sönmüyorlarsa, elektrik kullanımınızı artık telafi etmeyerek para kaybediyorsunuz.
Güneş paneli bakımını iyileştirmek için günlük performansı belgeleyin. Her gün tutarlı bir zamanda ne kadar enerji üretildiğini yazmak ve çok bulutlu olduğu tarihlere özel not almak önemlidir. Bazı sonuçlar tutarsız olacaktır. (Üreticiniz size güneş panelleriniz için en iyi izleme sistemini sağlayabilir.)
İzleme sistemleri, çevreye ne kadar fayda sağladığınızı ve atmosfere ne kadar CO2 yaydığınızı görmenize yardımcı olur. Tarife garantisinden ne kadar yararlanabileceğinizi bilmenize de yardımcı olabilirler.
Ayrıca, evdeyken duvara monte bir ekranda hizmet veren güneş panelleriniz hakkındaki bilgileri de görebilirsiniz.
Güneş panellerini temizlemeye vaktiniz yoksa, sprinkler sistemleri gibi çalışan otomatik temizleyiciler kurabilir veya hatta güneş paneli temizleme şirketleriyle randevu planlayabilirsiniz.
Neyse ki, güneş panellerinin paslanmadan veya bozulmadan etkilenebilecek hareketli parçaları bulunmadığından, güneş enerjisi bakımına ihtiyaç duyulmayabilir.

Güneş Paneli Temizliği İçin Temizleme İpuçları

Güneş paneli temizleme kitleri, güneş panellerini temizlemek için çok kullanışlıdır. Kitin içinde biyolojik olarak parçalanabilen bir sabun, bir silecek ve daha uzun saplı küçük bir fırça veya fırça bulacaksınız. Kovadaki sabunu suyla karıştırın. Şişede talimatlar verilmiştir. Fırçayı kovaya daldırın ve güneş panellerini nazikçe silmeye başlayın.Panellerde biriken kiri veya kiri temizlemek için sade su veya yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.
Güneş panellerinin temizlenmesi hiç bu kadar kolay olmamıştı! Güneş panellerini nemli veya ıslak olduklarında temizleyin, böylece üzerlerine yapışan kalıntılar kolayca silinebilir.
Camı çizebileceğinizden, güneş paneli temizliğinde asla aşındırıcı bir sünger veya sabun kullanmayın. Yumuşak bir bez veya biyolojik olarak parçalanabilir sabun kullanarak güneş panellerini temizlemenin en iyi yolu.
Hasara neden olabileceği için güneş panellerini temizlerken sert malzemeler kullanmamak önemlidir ve güneş panellerinin onarımı maliyetlidir.
Sık sık temizlerseniz, herhangi bir kiri çıkarmak için paneller boyunca sadece bir hortum geçirebilirsiniz. Güneş paneli bakımı için daha az çağrı.
Kendi güvenliğiniz ve çevrenizdeki diğer kişilerin güvenliği için, zeminde dururken panelleri temizlemek için uzun saplı bir silecek kullanın.
Çatıya çıkmanız gerekiyorsa, temizliğe başladığınızda uygun özeni gösterin, çatı kaygan hale gelir ve aşağı indiğinizde kayabilirsiniz, bu nedenle destek için emniyet halatları veya kayış kullanın.
Kirsiz olduklarında güneş ışığını daha iyi emebileceklerinden, birikmediğinden emin olmak için güneş panellerindeki kire her zaman dikkat edin.
Birçok kişi soruyor, güneş panellerinin temizlenmesi gerekiyor mu? – cevap Evet. Sahip olduğunuz panelin türüne bağlı olarak, güneş panellerinin temizliğinde haftalık veya aylık olabilirsiniz. Güneş paneli üreticiniz, güneş paneli temizliği için size bu konuda tavsiyede bulunabilmelidir.