Güneş Enerji Sistemi Kışın Çalışır Mı?

Güneş Enerji Sistemi Kışın Çalışır Mı?

9 Ekim 2020 0 Yazar: admin

Kısa cevabı, evet çalışırlar!

Elbette daha uzun cevap, evet, güneş panelleri kış havasında çalışır, ancak bariz nedenlerden ötürü, verimleri yazın yüksekliğine göre daha düşüktür – günler daha kısadır ve kar, üretimi geçici olarak azaltabilir veya durdurabilir. Bununla birlikte, güneş panelleri aslında daha soğuk sıcaklıklarda daha verimlidir!

Güneş enerjisi üretimi yıllık bazda izlendiğinden (net ölçüm sayesinde), kışa kıyasla daha yüksek toplam yaz üretiminden yararlanmaya hazır olduğunuzu unutmayın. Yedekleme için her zaman şebekeye sahip olduğunuzdan, kışın panellerinizden evinize gerçek zamanlı %100 güneş enerjisi vermeniz kritik değildir.

Güneş panelleri karda çalışıyor mu?

Karlı kışın güneş panelleri ile ev Bir güneş paneli karla kaplı olduğunda elektrik üretemez. Bununla birlikte, güneş panelleri karı oldukça iyi dökmeye meyillidir – panellerin kendileri güneşin ısısının yanı sıra ışığı da emer, güneşe bakacak şekilde monte edilirler ve genellikle eğim üzerindedir. Güneş panelleri karla kaplı olduklarında üretimde düşüş olduğu doğru olsa da, yıllık toplam üretim kaybı yüzdesi aslında çok küçüktür ve bu da onları potansiyel müşteriler için iyi bir yatırım haline getirir. Güneş enerjisi sistemi sahiplerinin dizilerindeki karı temizlemelerini önermiyoruz çünkü bu, diziye zarar verebilir ve garanti kapsamında değildir. Ek olarak, panellerin kendileri çatıya erişmek için zor ve hatta tehlikeli alanlarda olma eğilimindedir.

Güneş panelleri soğukta çalışıyor mu?

Birçok insan, kış koşullarındaki güneş panellerinin aslında performanslarını artırabildiğini ve paneldeki kar nedeniyle üretimdeki düşüşü daha da en aza indirdiğini öğrendiğinde şaşırıyor. Güneş panellerindeki fotovoltaik (PV) teknolojisi, daha soğuk olduklarında güneş ışığını güce daha verimli bir şekilde dönüştürebilir. Dahası, paneller aynı zamanda kardan yansıyan güneş ışığını yakalayabilir ve panellerin gün boyunca alabileceklerine katkıda bulunur.

Ya panellerimdeki karı temizlemek istersem?

Şimdi, bazı müşterilerin erişimi daha kolay olan ve sistemlerini mümkün olan her bir performans zerresine göre optimize etmek için biraz çaba sarf etmeye istekli olan güneş panelleri var. Bu kampa girerseniz, yıllar içinde aldığımız birkaç ipucu paylaşabiliriz. Bir tavan tırmığınız varsa, panellerin altındaki alanı temizlemek için kullanın, böylece kar panellerden döküldüğünde kayacak bir yere sahip olur. Güneş, taranmadan kara çarpacak ve panellerden çatınıza dökülmesine neden olacak, ancak biraz daha fazla yardımla bu süreç hızlanacaktır. Düz plakalı güneş enerjili sıcak su toplayıcılarınız veya güneş fotovoltaik modülleriniz varsa, çatı tırmığınızın kenarına bir parça köpük boru yalıtımı da takabilir ve bunu gerçek panellerdeki karı nazikçe temizlemek için kullanabilirsiniz (ayrıca çatı tırmığının kenarını matlaştırmak için birkaç şerit koli bandı).

Dikkatli ol! Müşteriler bu tekniği kullanarak başarılı olduklarını bildirmiş olsalar da, panellerinizde meydana gelen herhangi bir hasar garanti kapsamında değildir. Kesinlikle metal bir tavan tırmığının keskin kenarı ile toplayıcılardaki karı temizlemeye çalışmayın (ve boşaltılmış tüp kolektörlerinde asla herhangi bir tırmık kullanmayın). Ayrıca, güvenliğinize dikkat edin – yılın en kısa gündüz saatlerinde fazladan birkaç saat üretim, kendinizi yaralamaya değmez.

İç mekanda bir fincan sıcak çikolatanın tadını çıkararak ve ertesi güneşli günü dört gözle bekleyerek zamanınızı daha iyi geçireceğinizi düşünüyoruz!

Güneş enerjisinin sağlam bir yatırım, birçok farklı uygulama ile bol bir kaynak ve evinizi ısıtan ve soğutan ve hatta kışın bile çalışan bir kaynak olduğunu gördük. Bir sonraki bölümde, GÜNEŞ ÇEVRESEL BİR ÇÖZÜMDÜR, sadece güneş enerjisine geçmenin çevresel faydalarına değil, aynı zamanda güneşin yaşam tarzınızı gerçekten nasıl güçlendirebileceğine de bir göz atmak için hepsini bir araya getirdik.