Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar?

Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar?

14 Ağustos 2020 0 Yazar: admin

Soğutma sıvısı (genellikle antifriz olarak da adlandırılır) bir aracın günlük işlevi için önemlidir. Bazıları yanlışlıkla bunun yalnızca soğuk havada sürüş sırasında önemli olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, radyatörlerin aşırı ısınmasını engelleyen, mekanik arızaları ve kapsamlı onarımları önleyen sıvıdır.

Antifriz Neden Oluşur?

Soğutma sıvısı glikol ve su olmak üzere iki şeyin karışımıdır. Glikol, karışımdaki antifriz elementini temsil eder. Soğuk havalarda sıvının buzlanmasını önlemeye yardımcı olur ve aşırı sıcakta sıvının kaynama noktasına ulaşmasını önlemeye yardımcı olur. Kısacası, aşırı iklimlerde ve sürüş koşullarında motor sıcaklıklarının sabit tutulmasına yardımcı olur. Bir motor ne kadar uzun süre çalışırsa o kadar ısınır. Soğutma sıvısı, ısıyı motordan radyatöre taşımak ve uzaklaştırmak için tasarlanmıştır. Bu sıvı soğuduktan sonra, daha fazla ısıyı gidermek için motora geri döner. Doğru soğutma sıvısına sahip olmak, değişen iklimlerde uzun mesafeler kat eden sürücüler için çok önemlidir.

Bakım

Bir motordaki soğutucunun miktarı ve durumu düzenli olarak kontrol edilmelidir. Çoğu kamyonda, sıvı seviyesini kontrol etmenize yardımcı olacak bir taşma haznesi bulunur. Sadece bu taşma rezervuarına bakarak, soğutma suyu seviyesini hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Antifriz Seçimi

Spectre ve Teos markaları, her koşulda çalışmak üzere tasarlanmış çok çeşitli soğutma sıvısı ürünleri üretir. Benzinli ve dizel motorlu araçlar için uzun ömürlü soğutucuları sunuyoruz. Otoyolda çalışan bir araç veya arazi araçları için bir soğutma sıvısına ihtiyacınız olsun, iş araçlarınızı korumak için ihtiyaç duyduğunuz soğutma sıvısına sahibiz. Ayrıca, her boyuttaki işletmenin talebine uyacak çeşitli soğutma sıvısı kabı boyutları da sunuyoruz.