Antifriz bu kış aracınız için neden bu kadar önemli?

Antifriz bu kış aracınız için neden bu kadar önemli?

24 Ağustos 2020 0 Yazar: admin

En soğuk kış ayları hızla yaklaşırken, sıcaklıklar düşmeye başladığında otomobillerimizi güvenli, etkili ve mükemmel durumda tutmak için daha fazlasını yapmamız gerekiyor. Antifriz, soğuk aylarda otomobil motorunun soğutma sistemine eklenen bir sıvıdır. Kışın antifriz kullanıyoruz çünkü soğutma sıvısı suların donma noktasını düşürüyor ve böylece soğutma sisteminin donma ihtimali daha az oluyor. Araçlarımızın arızalanmasının nedeni donmuş soğutma sistemleri olabilir, bu nedenle bunu dikkate alıp kış aylarında antifriz kullanmamız çok önemlidir.

Antifriz, otomobil motorunun soğutma sistemindeki suyun donmasını önlemenin yanı sıra, aracınızın en iyi performansını korumasına yardımcı olacak bir dizi farklı yeteneğe de sahiptir. Antifriz, aşırı ısınmasını önlemek için motor soğutucusunun kaynama noktasını da yükseltme özelliğine sahiptir. Ayrıca motorunuzu korozyondan koruyabilir, ısı transferine yardımcı olabilir ve kireçlenmeyi önleyebilir.

Araçlarımız için de birden fazla antifriz türü mevcuttur. Hazır karışımların yanı sıra konsantre formlar da var. Hazır karışık versiyonlar genellikle motor soğutma sıvısı olarak adlandırılır ve aracınızda hemen tamamlama ve değiştirme için kullanılabilir. Konsantre antifriz formunu satın alırsanız, kullanmadan önce suyla seyreltmeniz gerekir. Bu genellikle yaklaşık %50 su içeren yaklaşık %50 konsantre antifriz olacaktır. Ancak bu farklılık gösterebilir, bu nedenle talimatları kontrol etmeniz önemlidir.

İlkbahardan sonbahara kadar standart hava koşullarında, korozyon önleyicilerle karıştırılmış su, motoru serin tutmak ve araca ısı sağlamak için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, aşırı hava koşullarında, örneğin havanın dona ve kara dönmesi gibi, bunu yapmamıza yardımcı olması için antifriz gerekir. Antifriz, suyun tek başına bir arabanın donmasını veya motorun aşırı ısınmasını engelleyemediği durumlarda yardımcı olur.

Bir araç sahibi olarak, zamanla bozulmaya başladığından, düzenli bakımın öneminin ve motor yağınızı, fren yağınızı ve şanzıman sıvısını değiştirme ihtiyacının farkında olacaksınız. Aynısı antifriz için de olur ve bir noktada bozulur ve işini tamamlayamaz ve bu nedenle aracınız riske girer. Arabanızdaki antifrizi değiştirmeden veya güncellemeden önce, araç kullanım kılavuzunuzu kontrol etmeniz önemlidir. Alternatif olarak, 0850 532 5249 no’lu telefondan Spectre’yi arayın, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklarına emin olabilirsiniz. Hatta antifriz takviyesi içeren ÜCRETSİZ bir kış kontrolü bile yapabilirler;  Antifrizinizi sadece doldurmak yerine tam bir değişime hazır olduğunu tespit ederlerse, bu genellikle ucuz bir iştir ve size bir fiyat teklifi sunabilirler.